Scores from Thursday, May 5

Baseball (MHSAA Quarterfinals)
Class 1A
Pine Grove 3, TCPS 2
Smithville 13, West Union 0
Nanih Waiya 10, French Camp 1
Noxapater 11, Ethel 0

Class 2A
East Union 5, East Webster 1
Ingomar 9, Calhoun City 2
Madison St. Joe 3, Richton 2

Class 3A
Kossuth 2, Alcorn Central 1
Mooreville 12, Nettleton 2
Seminary 10, Morton 0
St. Andrews 7, St. Patrick 1

Class 4A
Houston 3, Corinth 0
Ripley 10, Amory 0
Newton Co. 9, Lawrence Co. 3
Sumrall 3, NE Jones 0

Class 5A
Oxford 5, Ridgeland 1
Grenada 2, New Hope 0
Hattiesburg 5, South Jones 3
West Jones 8, Pearl River Central 2

Class 6A
Madison Central 11, Southaven 6
Petal 6, Terry 0

Softball (MHSAA Quarterfinals)
Class 1A
Smithville 10, West Union 0

Class 3A
Mooreville 6, South Pontotoc 2

Posted in Sports

Scores from Tuesday, May 3

Baseball (MHSAA Playoffs, Second Round)
Class 2A
East Webster 15, O’Bannon 0
Ingomar 12, Strayhorn 1

Class 3A
Kossuth 3, S. Pontotoc 0
Nettleton 4, Water Valley 1

Class 4A
Ripley 10, Kosciusko 7
Corinth 7, Cleveland 3

Class 5A
Center Hill 7, Oxford 5

Class 6A
Tupelo 14, Starkville 1

Softball (MHSAA State Quarterfinals)
Class 1A
Smithville 13, West Union 2

Class 2A
East Webster 11, East Union 3
Winona 10, Mantachie 3

Class 3A
Mooreville 10, South Pontotoc 0
North Pontotoc 6-2, Nettleton 5-3

Class 4A
Caledonia 8, West Lauderdale 1
Kosciusko 10, Houston 6

Class 5A
Germantown 10, Lewisburg 5
Neshoba Central 4, Lake Cormorant 1

Class 6A
Hernando 2, Southaven 1
South Panola 10, Clinton 2

Posted in Sports

Scores from Saturday, April 30

Baseball (MHSAA Playoffs, Second Round)
Class 1A
Pine Grove 4, Hamilton 0
Smithville 3, Myrtle 2
Vardaman 9-1, TCPS 7-11
West Union 9, Houlka 3

Class 2A
Calhoun City 10, Leland 0
East Union 13, Potts Camp 0

Class 3A
Alcorn Central 12, North Pontotoc 2
Kossuth 14-5, South Pontotoc 2-6
Mooreville 3, Hatley 2
Water Valley 5, Nettleton 3

Class 4A
Amory 4-2, Caledonia 1-1
Corinth 6, Cleveland 2
Houston 3, Lafayette 1
Kosciusko 7, Ripley 6

Class 5A
Germantown 11, Ridgeland 4
Grenada 5, Saltillo 3
New Hope 1, Lewisburg 0

Class 6A
Tupelo 5, Starkville 1

Posted in Sports

Scores from Thursday, April 28

Baseball (MHSAA Playoffs, Second Round)
Class 1A
Myrtle 6, Smithville 3
TCPS 12, Vardaman 1
West Union 9, Houlka 0

Class 2A
East Union 14, Potts Camp 0
East Webster 45, O’Bannon 0
Ingomar 8, Strayhorn 7

Class 3A
Mooreville 5, Hatley 4
Alcorn Central 7, North Pontotoc 2
Nettleton 2, Water Valley 1

Class 4A
Caledonia 2, Amory 1
Ripley 7, Kosciusko 0
Houston 12, Lafayette 3

Class 5A
Grenada 4, Saltillo 1
New Hope 1, Lewisburg 0
Oxford 11, Center Hill 2

Class 6A
Madison Central, 3, Hernando 2
Southaven 9, Clinton 5

Softball (MHSAA Playoffs, Second Round)
Class 1A
Smithville 10, Falkner 1
Vardaman 9, Biggersville 6
West Union 14, Wheeler 4

Class 2A
East Webster 10, Walnut 0
Eupora 7-4, Mantachie 3-6
Winona 12, Riverside 1

Class 3A
Mooreville 10, Hatley 0
Nettleton 9, Booneville 5
North Pontotoc 6, Kossuth 3
South Pontotoc 14, Yazoo Co. 1

Class 4A
Caledonia 16, Cleveland 0
Corinth 2-3, West Lauderdale 1-12
Houston 7, Senatobia 6
Kosciusko 12, Tishomingo Co. 2

Class 5A
Germantown 17, Ridgeland 7
Saltillo 1-3, Lewisburg 0-7

Class 6A
South Panola 6, DeSoto Central 0
Tupelo 10-0, Southaven 4-1

Posted in Sports

Scores from Tuesday, April 26

Softball
MHSAA Playoffs (Second Round)

Class 1A
Hamilton 12-18, Ray Brooks 1-1
Smithville 20, Falkner 0
Vardaman 1, Biggersville 0
West Union 13, Wheeler 0

Class 2A
East Union 11, Strayhorn 1
East Webster 9, Walnut 0
Mantachie 5, Eupora 2

Class 3A
Mooreville 14, Hatley 0
Nettleton 7, Booneville 2
North Pontotoc 5, Kossuth 3
South Pontotoc 15, Yazoo County 0

Class 4A
Houston 5, Senatobia 0
Kosciusko 7, Tishomingo Co. 0
West Lauderdale 3, Corinth 0

Class 5A
Lewisburg 6, Saltillo 0

Class 6A
Southaven 7, Tupelo 4

Posted in Sports

Scores from Saturday, April 23

Baseball
Ingomar 5, Bruce 4
Pine Grove 17, Biggersville 0
TCPS 19, Hickory Flat 3
Alcorn Central 3, Independence 1
Hatley 16, Humphreys County 0
Walnut 1, Calhoun City 0
Amory 10, New Albany 0

Softball
Caledonia 9, Pontotoc 2
Tishomingo County 15, Gentry 0
Booneville 16, Charleston 0
Hatley 18-8, Water Valley 8-7

Posted in Sports

Scores from Wednesday, April 20

Softball
Tishomingo County 21, Shannon 0
New Site 14, Belmont 0
Kossuth 3, Booneville 2
East Union 11, Baldwyn 6
Pontotoc 12, Ripley 2

Golf
Division 1-1A Tournament
at Natchez Trace GC
Baldwyn 341, Walnut 360, Mantachie 410, Ingomar 425
Baldwyn: Garrett Gray (medalist) 70, Ethan Carmichael 85, Lawson Gamble 90,  Westin Phillips 96, Maddux Richey 97
Walnut: Kye Meeks 74, Noah Watson 91, Travis Theil 93, Wesley Cox 102, John Mark Franz 115
Mantachie: Gabe Reeves 87, Lane Young 95, Carter Wood 113, Kaleb Hatfield 115, Payton Bryant 122.
Ingomar: Dylan Reeder 103, Caleb Gullick 103, Thomas Wall 109, Zack High 110, Nick Cobb- 117
Notes: Baldwyn won its eighth consecutive division championship. … Baldwyn and Walnut qualified for Class 2A state tournament.

Division 2-2A Tournament
at Creekside GC, Bruce
Bruce 349, East Webster 359, Eupora 464
Bruce: Cameron Clarke (medalist) 66, Rudy Ferguson 90, Nathan Hill 92, Barrett Box 101, Austin Winter 113
East Webster: Art Thompson 76, Justin Hightower 91, Walker Johnson 94, Nathanial South 98, Tyler Cosby 100

Division 1-3A Tournament
at Hillandale CC, Corinth
Booneville 316, Belmont 320,  Kossuth 331, New Site 445
Booneville: Tate Dickerson (medalist) 69, Chase Calvery 80,  Austin Lauderdale 83, Alex Floyd 84, Reed Green 93
Belmont: Hunter Lucas 74, Brody Crum 80, Karsten Bryan 83,  Kyle Sparks 83, Kirk Sparks 95
Kossuth: Jack Kather 80, Nick Crump 83, Jonah Smith 83, Carson Wilder 85, Luke Lyles 85
New Site: Conner Thornton 105,  Preston Wheelington 106, Drew Yates 112, Shawn Robinson 122
Alcorn Central; Dillon Sartain 82

Posted in Sports

Scores from Tuesday, April 19

Baseball
Pine Grove 5, Strayhorn 4
Tupelo 10, Hernando 0
Oxford 14, West Point 0
Potts Camp 4, Myrtle 8
North Pontotoc 12, Byhalia 0
West Union 12, Wheeler 2
Smithville 9, Nettleton 1
TCPS 5, Hatley 1
Tremont 8, Biggersville 6

Softball
Mooreville 10, Belmont 0
East Union 7, Hatley 3
Pontotoc 3, Lafayette 2
Mantachie 7, Walnut 1

Posted in Sports

Scores from Saturday, April 16

Baseball
Smithville 8, Hatley 1
Amory 6, Hamilton 0
Houston 7, New Hope 1
Kossuth 12, Southaven 2
Oxford 11, Saltillo 2
Alcorn Central 7, Tishomingo County 0

Softball
Tishomingo County 9, Belmont 2
Myrtle 14, Pine Grove 2
South Pontotoc 10-11, Independence 0-1

Posted in Sports

Scores from Friday, April 15

Baseball
Mooreville 10, Kossuth 2
Amory 3, Pontotoc 1
Nettleton 8, Hatley 7

Posted in Sports

Scores from Thursday, April 14

Baseball
Smithville 12, Tremont 0
Smithville 11, Houlka 1

Softball
Pine Grove 7, Hickory Flat 4
Biggersville 13, Jumpertown 2
Mantachie 7, Ingomar 1
Saltillo 5, New Hope 0
Booneville 12, New Site 11
Mooreville 12, Alcorn Central 0

Posted in Sports

Scores from Wednesday, April 13

Softball
Mooreville 12, New Site 0

Tennis
Division 2-6A Championships
Boys singles: Hildenbrand (Tupelo) d. Brankstone (Hernando) 6-1, 6-1.
Boys doubles: Harrington/Huey (T) d.  Dillinger/Cox (Hernando) 6-0, 6-0; Brawner/Keith (T) d. Belew/Swift (H) 6-3, 6-1; Harrington/Huey (T) d. Brawner/Keith (T) 8-0.
Girls singles: Calhoun (T) d. Johnson (H) 6-3, 6-1.
Girls doubles: Nabors/Chrisman (T) d. Graves/Cavitt (H) 6-0, 6-0; Waters/Roberts (T) d. Capps/Myers (H) 6-0, 6-0; Nabors/Chrisman (T) d. Waters/Roberts (T) 8-2.
Mixed doubles: Rios/ Reed (T) d. Johnson/Sides (H) 6-0, 6-0.
Records: Tupelo 11-1.
Notes: Tupelo hosts NW Rankin on Monday, April 18 in the opening round of the state playoffs at 2:30 p.m.

Golf
J&B Services
Tupelo Invitational
at Tupelo CC
Boys
Tupelo 296, DeSoto Central 307, Oxford 311, Jackson Aca. 321, Booneville 326, Lewisburg 336, New Albany 362, Amory 371.
Tupelo: Arthur (medalist) 69, Clayton 75, Hudson 76, Roy 76, Replogle 87.
DeSoto Central: Roy 72, Moore 74, Foster 77, Lammey 84, Plamer 86.
Oxford: Easley 73, Sink 77, Baker 80, Rials 81, Fair 84.
Jackson Aca.: Gnam 77, Pitts 80, Kennedy 82, Scanlon 82, Reed 89.
Booneville: Lauderdale 80, Calvery 80, Dickerson 83, Floyd 83, Green 93.
Lewisburg: Nichols 80, Bumpus 80, Powell 82, Bumpus 94, Witten 101.
New Albany: Garrett 82, Cooper 87, Faulkner 96, Cherry 97, Herrington 98.
Amory: Koehn 82, Pace 92, Morgan 93, McLemore 104, Huguley 120.
Individual scores: Gray, Baldwyn 78; MaManus, Oxford 83; Brown, Tupelo 84; Henson, Jackson Academy 85;  Cheslak, DeSoto Central 87; Whitten, Lewisburg 107; Fennell, New Albany 107
Girls
New Albany 163, Tupelo 174, Lewisburg 181, Amory 198.
New Albany: Martin (medalist) 76, Dunlap 87, Adams 117, Thompson 118.
Tupelo: Bryan 79, Hill 95, Pannell 98, McCoy 102.
Lewisburg: Luke 82, Alderson 99, Pulse 110.
Amory: Knox 90, Coggin 108.

Posted in Sports


Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.