Scores from Tuesday, April 26

Softball
MHSAA Playoffs (Second Round)

Class 1A
Hamilton 12-18, Ray Brooks 1-1
Smithville 20, Falkner 0
Vardaman 1, Biggersville 0
West Union 13, Wheeler 0

Class 2A
East Union 11, Strayhorn 1
East Webster 9, Walnut 0
Mantachie 5, Eupora 2

Class 3A
Mooreville 14, Hatley 0
Nettleton 7, Booneville 2
North Pontotoc 5, Kossuth 3
South Pontotoc 15, Yazoo County 0

Class 4A
Houston 5, Senatobia 0
Kosciusko 7, Tishomingo Co. 0
West Lauderdale 3, Corinth 0

Class 5A
Lewisburg 6, Saltillo 0

Class 6A
Southaven 7, Tupelo 4

Posted in Sports

Scores from Saturday, April 23

Baseball
Ingomar 5, Bruce 4
Pine Grove 17, Biggersville 0
TCPS 19, Hickory Flat 3
Alcorn Central 3, Independence 1
Hatley 16, Humphreys County 0
Walnut 1, Calhoun City 0
Amory 10, New Albany 0

Softball
Caledonia 9, Pontotoc 2
Tishomingo County 15, Gentry 0
Booneville 16, Charleston 0
Hatley 18-8, Water Valley 8-7

Posted in Sports

Scores from Wednesday, April 20

Softball
Tishomingo County 21, Shannon 0
New Site 14, Belmont 0
Kossuth 3, Booneville 2
East Union 11, Baldwyn 6
Pontotoc 12, Ripley 2

Golf
Division 1-1A Tournament
at Natchez Trace GC
Baldwyn 341, Walnut 360, Mantachie 410, Ingomar 425
Baldwyn: Garrett Gray (medalist) 70, Ethan Carmichael 85, Lawson Gamble 90,  Westin Phillips 96, Maddux Richey 97
Walnut: Kye Meeks 74, Noah Watson 91, Travis Theil 93, Wesley Cox 102, John Mark Franz 115
Mantachie: Gabe Reeves 87, Lane Young 95, Carter Wood 113, Kaleb Hatfield 115, Payton Bryant 122.
Ingomar: Dylan Reeder 103, Caleb Gullick 103, Thomas Wall 109, Zack High 110, Nick Cobb- 117
Notes: Baldwyn won its eighth consecutive division championship. … Baldwyn and Walnut qualified for Class 2A state tournament.

Division 2-2A Tournament
at Creekside GC, Bruce
Bruce 349, East Webster 359, Eupora 464
Bruce: Cameron Clarke (medalist) 66, Rudy Ferguson 90, Nathan Hill 92, Barrett Box 101, Austin Winter 113
East Webster: Art Thompson 76, Justin Hightower 91, Walker Johnson 94, Nathanial South 98, Tyler Cosby 100

Division 1-3A Tournament
at Hillandale CC, Corinth
Booneville 316, Belmont 320,  Kossuth 331, New Site 445
Booneville: Tate Dickerson (medalist) 69, Chase Calvery 80,  Austin Lauderdale 83, Alex Floyd 84, Reed Green 93
Belmont: Hunter Lucas 74, Brody Crum 80, Karsten Bryan 83,  Kyle Sparks 83, Kirk Sparks 95
Kossuth: Jack Kather 80, Nick Crump 83, Jonah Smith 83, Carson Wilder 85, Luke Lyles 85
New Site: Conner Thornton 105,  Preston Wheelington 106, Drew Yates 112, Shawn Robinson 122
Alcorn Central; Dillon Sartain 82

Posted in Sports

Scores from Tuesday, April 19

Baseball
Pine Grove 5, Strayhorn 4
Tupelo 10, Hernando 0
Oxford 14, West Point 0
Potts Camp 4, Myrtle 8
North Pontotoc 12, Byhalia 0
West Union 12, Wheeler 2
Smithville 9, Nettleton 1
TCPS 5, Hatley 1
Tremont 8, Biggersville 6

Softball
Mooreville 10, Belmont 0
East Union 7, Hatley 3
Pontotoc 3, Lafayette 2
Mantachie 7, Walnut 1

Posted in Sports

Scores from Saturday, April 16

Baseball
Smithville 8, Hatley 1
Amory 6, Hamilton 0
Houston 7, New Hope 1
Kossuth 12, Southaven 2
Oxford 11, Saltillo 2
Alcorn Central 7, Tishomingo County 0

Softball
Tishomingo County 9, Belmont 2
Myrtle 14, Pine Grove 2
South Pontotoc 10-11, Independence 0-1

Posted in Sports

Scores from Friday, April 15

Baseball
Mooreville 10, Kossuth 2
Amory 3, Pontotoc 1
Nettleton 8, Hatley 7

Posted in Sports

Scores from Thursday, April 14

Baseball
Smithville 12, Tremont 0
Smithville 11, Houlka 1

Softball
Pine Grove 7, Hickory Flat 4
Biggersville 13, Jumpertown 2
Mantachie 7, Ingomar 1
Saltillo 5, New Hope 0
Booneville 12, New Site 11
Mooreville 12, Alcorn Central 0

Posted in Sports

Scores from Wednesday, April 13

Softball
Mooreville 12, New Site 0

Tennis
Division 2-6A Championships
Boys singles: Hildenbrand (Tupelo) d. Brankstone (Hernando) 6-1, 6-1.
Boys doubles: Harrington/Huey (T) d.  Dillinger/Cox (Hernando) 6-0, 6-0; Brawner/Keith (T) d. Belew/Swift (H) 6-3, 6-1; Harrington/Huey (T) d. Brawner/Keith (T) 8-0.
Girls singles: Calhoun (T) d. Johnson (H) 6-3, 6-1.
Girls doubles: Nabors/Chrisman (T) d. Graves/Cavitt (H) 6-0, 6-0; Waters/Roberts (T) d. Capps/Myers (H) 6-0, 6-0; Nabors/Chrisman (T) d. Waters/Roberts (T) 8-2.
Mixed doubles: Rios/ Reed (T) d. Johnson/Sides (H) 6-0, 6-0.
Records: Tupelo 11-1.
Notes: Tupelo hosts NW Rankin on Monday, April 18 in the opening round of the state playoffs at 2:30 p.m.

Golf
J&B Services
Tupelo Invitational
at Tupelo CC
Boys
Tupelo 296, DeSoto Central 307, Oxford 311, Jackson Aca. 321, Booneville 326, Lewisburg 336, New Albany 362, Amory 371.
Tupelo: Arthur (medalist) 69, Clayton 75, Hudson 76, Roy 76, Replogle 87.
DeSoto Central: Roy 72, Moore 74, Foster 77, Lammey 84, Plamer 86.
Oxford: Easley 73, Sink 77, Baker 80, Rials 81, Fair 84.
Jackson Aca.: Gnam 77, Pitts 80, Kennedy 82, Scanlon 82, Reed 89.
Booneville: Lauderdale 80, Calvery 80, Dickerson 83, Floyd 83, Green 93.
Lewisburg: Nichols 80, Bumpus 80, Powell 82, Bumpus 94, Witten 101.
New Albany: Garrett 82, Cooper 87, Faulkner 96, Cherry 97, Herrington 98.
Amory: Koehn 82, Pace 92, Morgan 93, McLemore 104, Huguley 120.
Individual scores: Gray, Baldwyn 78; MaManus, Oxford 83; Brown, Tupelo 84; Henson, Jackson Academy 85;  Cheslak, DeSoto Central 87; Whitten, Lewisburg 107; Fennell, New Albany 107
Girls
New Albany 163, Tupelo 174, Lewisburg 181, Amory 198.
New Albany: Martin (medalist) 76, Dunlap 87, Adams 117, Thompson 118.
Tupelo: Bryan 79, Hill 95, Pannell 98, McCoy 102.
Lewisburg: Luke 82, Alderson 99, Pulse 110.
Amory: Knox 90, Coggin 108.

Posted in Sports

Scores from Tuesday, April 12

Baseball
Myrtle 17, Ashland 1
Nettleton 2, Hatley 0
West Union 13, Blue Mountain 3
Tishomingo Co. 11, Shannon 1
Pine Grove 5, Hickory Flat 2
East Union 5, Ingomar 3
Mantachie 10, Baldwyn 0
Houston 8, Kosciusko 1
Kossuth 2, Mooreville 0
Ripley 9, Lafayette 0
Belmont 2, Alcorn Central 1
TCPS 6-15, Biggersville 0-0

Softball
Mooreville 10, Kossuth 0
West Union 10, Pine Grove 2
Houston 5, Tishomingo Co. 0
New Site 15, Alcorn Central 0
Booneville 14, Belmont 4
Pontotoc 7, Senotobia 2
South Pontotoc 13, Water Valley 0
Smithville 12, Nettleton 4

Golf
at Big Oaks
Boys
TCPS 167, Amory 173, Hamilton 193, Ingomar 227
TCPS: Parker Brooks (medalist) 38, Sam Newell 42, Joshua Mills 43, Rob Pillow 44.
Amory: Cameron Kochn 40, Tyler Morgan 41, Trent Pace 45, Nathan Huguley 47.
Hamilton: Stone Tipton 42, Tucker Welch 45, Thomas Jackson 46, Grayson Cockerham 60.
Ingomar: Thomas Wall 50, Zach High 55, Caleb Gullik 57, Nick Cobb 65.
Girls
Amory 102, TCPS 104
Amory: Karli Knox (medalist) 45, Emma Coggin 57.
TCPS: Camille Blaylock 51, Mallie Powell 53.

Posted in Sports

Scores from Saturday, April 9

Baseball
Houston 11, Winona 6
Houston 10, Grenada 2
Tishomingo County 8, Saltillo 2
Amory 25, Hatley 7
Ingomar 7, Pine Grove 3
North Pontotoc 13, Mantachie 9
North Pontotoc 12, Pontotoc 4
Alcorn Central 5, Red Bay, Ala. 0
Kossuth 15, East Union 9
Ripley 7, Saltillo 3

Softball
Mooreville 14, East Union 4
West Union 7, Myrtle 4

Posted in Sports

Scores from Friday, April 8

Baseball
Pine Grove 13, Blue Mountain 1
Oxford 17, West Point 1
Alcorn Central 11, Booneville 2
Myrtle 18, Hickory Flat 2
Tishomingo County 4, Pontotoc 1
Ingomar 14, Mantachie 4
Ripley 10, New Albany 0
Mooreville 11, New Site 1
Houston 10, Caledonia 5
North Pontotoc 15, Nettleton 0
Tupelo 3, Hernando 2
TCPS 8, Thrasher 0

Softball
Smithville 8, New Hope 2
Myrtle 19, Hickory Flat 13
Mantachie 7, East Union 2
Mooreville 7, Tupelo 4
East Webster 11, Noxapater 1
Wheeler 15, Thrasher 1

Posted in Sports

Scores from Thursday, April 7

Baseball
Mooreville 10, TCPS 0
Ingomar 10, West Union 1
New Site 3, Baldwyn 2
Amory 13, Corinth 3
East Union 7, Booneville 1

Softball
North Pontotoc 15, Ingomar 0
Wheeler 14, Jumpertown 4
New Albany 7, Pontotoc 3
Mooreville 13, Booneville 0
East Union 10, Walnut 0
Mantachie 11, Baldwyn 9

Golf
at Booneville CC
Booneville 161, Kossuth 168, Corinth 180
Booneville: Tate Dickerson 37, Chase Calvery 38, Austin Lauderdale 40, Alex Floyd 46, Reed Green 48.
Kossuth: Nick Crump 40, Jack Kather 42, Luke Lyles 42, Carson Wilder 44, Jonah Smith 46, Conner Wilder 48.
Corinth: Ethan Bain 43, Adam Davis 43, Davis Brawner 46, Braddock Brawner 48, Jake Burns 49.

Posted in Sports


Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.